Novinky

VIDEO – Pitva pevného disku do posledního dílu

pitvawd

 

 

Chcete svá data ukládat a sdílet bezpečně?

 wd1

 Rostoucí množství dat nutí uživatele hledat stále nové způsoby, jak svá data bezpečně ukládat tak, aby zůstala snadno dostupná a zároveň nehrozila jejich ztráta nebo zneužití. V poslední době se v této souvislosti dostávají do centra zájmu cloudová a externí úložiště.

 

Pevné disky společnosti WD jsou spolehlivým a bezpečným úložištěm pro vaše data.

Cloud, fenomén doby

Se stále rostoucí velikostí interních disků osobních počítačů i notebooků se úměrně zvyšuje také velikost všech typů dat a uživatelé brzy zjišťují, že prostor na jejich pevném disku je téměř vyčerpán. Je nezbytné vyřešit, kam data bezpečně ukládat a zálohovat.

Z toho důvodu zažívají rozmach cloudová úložiště, jejichž obliba v poslední době významně vzrostla. Uživatel může díky cloudu pohodlně zálohovat a sdílet svá data prostřednictvím internetu a následně k nim přistupovat i z libovolného zařízení.

Uživatel může na svém cloudovém úložišti vytvářet a spravovat sdílené složky, udělit stejná práva dalším osobám, případně lze vytvořit odkaz na daný soubor a poskytnout jej k dalšímu stažení.

Cloudová úložiště momentálně nabízí řada společností, účty určené pro běžné uživatele jsou však často omezené datovou velikostí, která je mnohdy nevyhovující a určená kapacita se rychle vyčerpá. Zdarma poskytovaný prostor se pohybuje nejčastěji od 2 do 15 GB (v závislosti na poskytovateli), přičemž kdo chce větší prostor, musí si připlatit.

Pro mnoho lidí je proto nabídka cloudových úložišť nevyhovující, mnozí k úložištím třetích stran nemají důvěru a své soukromé dokumenty, fotografie, hudbu, filmy a data chtějí mít pod kontrolou.

Kdo to za NAS vyřeší?

Uživatelé, kteří hledají bezpečný a spolehlivý způsob uložení dat a zároveň nechtějí být odkázáni na cloud jako zprostředkovanou službu, mohou využít externí disky, případně vyzkoušet vlastní síťové úložiště.

Externí i vlastní síťová úložiště mohou nyní díky produktům společnosti WD disponovat ohromující 6TB kapacitou (1 TB = 1 024 GB, což je dostačující místo pro cca 200 běžných DVD nosičů nebo půl milionu 7Mpx fotografií).

Externí disky jsou rychlým a spolehlivým řešením, stačí je připojit k počítači nebo notebooku, nejčastěji pomocí USB kabelu a data manuálně zálohovat, případně pomocí vhodného softwaru nastavit automatické zálohování. Univerzálnější a pohodlnější řešení nabízí vlastní síťové úložiště, tzv. NAS (Network Attachated Storage).

NAS je souhrnné označení komplexního systému, jenž umožňuje přístup k pevným diskům prostřednictvím sítě LAN. V současné době jej využívá stále více uživatelů, především díky jednoduchému zavedení a možnosti mít vysokokapacitní datové úložiště neustále k dispozici.

Data mohou jednoduše ukládat a užívat osoby k tomu oprávněné, správa úložiště je plně pod kontrolou, a téměř každý si tak může jednoduše vybudovat domácí multimediální centrum a sdílet fotografie, filmy a dokumenty napříč platformami.

Přímo pro NAS systémy vyvinula společnost WD, která ve svém oboru platí za inovátora a dlouhodobě patří ke špičkám, unikátní produktovou řadu pevných disků WD Red s kapacitou od 1 do 6 TB. Disky WD Red jsou navíc vybaveny speciálními technologiemi, které usnadňují integraci disku.

Použitý inovativní firmware eliminuje okolní chvění, současně mají disky WD Red v porovnání s klasickými pevnými disky určenými pro osobní počítače lépe uchycené plotny a tato speciální konstrukce pomáhá redukovat vibrace disku. Řada pevných disků WD Red je kompatibilní s boxy NAS systémů z produkce předních výrobců.

wd2

Uživatel tak dostane už v 1TB modelu k dispozici datový prostor mnohonásobně větší než v případě zprostředkovaného cloudového úložiště, disk bude mít navíc pod dohledem a nečekají ho žádné paušální poplatky za navyšování prostoru jednou zakoupeného disku.

Disky WD Red jsou svou kapacitou od 1 do 6 TB určeny pro domácí úložiště nebo pro malé firmy (pro segment středních a velkých společností je připravena řada WD Red Pro). Díky své konstrukci a použití pokročilých technologií nabízí spolehlivou a bezpečnou volbu jak pro ukládání a sdílení všech typů dokumentů, tak pro zálohování a archivaci dat.

Více informací o produktech společnosti WD najdete na stránkách http://www.wdc.com/cz/